NC State Extension

North Carolina 4-H Horse Program Contest Results

2017 NC State Horsebowl Contest Results

Junior Division

Team Results                                                    

Rank County/Team/Team Members Coach Win/Loss Ratio Total Points Scored
1

Catawba

Claire Boger, Lauren Williams,

Maliha Shabeldeen, Breelane Griffin, Kenzie Lee

Cindy Boger 5.0 82
2

Johnston-Noblin

Madie Noblin, Raegan Shepherd, Kyra Worth, Casey Hiser

Barb Noblin 2.5 98
3

Moore

Claire Collins, Makayla Alexander, Chelsea Martin, Janicy Lamonds, Kylie Wood

Sam Southard 1.5 39
4

Alamance

Elijah Sigmon, Rebecca Rezin, Ruth Mann, McKenna Constable

Crystal Sigmon 1.0 53
5

Wake-Winter 

Annie Winter, Anna Ross Carmichael, Viktoria Gustaffson, Mariana Lundy, Natalie Cimorelli

Chris Winter 1.0 50
6

Burke 

Anna Beth Gould, Abigail Wood, Jessica Henson, Clara Lane, Karsyn Loagan

Jennifer Wood 1.0 38

Junior Team Champions- Catawba County

Top Ten Individuals

Rank Name County/Team 3 High Rounds Score Average Score High Score Second High Score Total Score
1 Annie Winter Wake-Winter 29 8.5 11 9 34
2 Madie Noblin Johnston-Noblin 25 5.71 11 7 40
3 Elijah Sigmon Alamance 22 6 10 6 24
4 Anna Beth Gould Burke 21 6 8 8 24
5 Maliha Shabeldeen Catawba 21 4.83 8 7 29
6 Makayla Alexander Moore 20 3.2 9 6 16
7 Madison Rosenbaum Johnston-Rosenbaum 14 4 5 5 16
8 Lauren Williams Catawba 9 1.67 4 3 10
9 Mariana Lundy Wake-Winter 7 1.75 6 1 7
10 Elley Schlueter Union 7 1.75 5 1 7

Individuals are ranked in order by their three high score total (must compete in 3 rounds to be eligible for a high individual award). Ties are broken and recorded in this order on the tabulations program: average score, high score, second high score and then total score.

Junior High Individual- Annie Winter from Wake County

 

 

Mixed Division

Team Results    

Rank County/Team/Team Members Coach Win/Loss Ratio Total Points Scored
1

Duplin-McCoy

Alyssa McCoy, Lauren Rackley, Faith Foyles, Dominic McCauley

Sherry McCoy 100 73
2

Wake-Lewey

Taylor Carmody, Sierra Everhart, Marianne Miller, Lucy Farrell

Jordan Lewey 2.0 63
3

Alamance

Abbi Burgess, Julia Bainbridge, Erin Dillon, Suzanna Bainbridge

Polly Riddell 1.5 57
4

Gaston

Jessica Reimer, Jenna Menetrier, Marissa Lyman, Faith Waelz, Emma Krashner

Billie Jo Waelz 1.5 51
5

Cabarrus

Shelby Balmas, Claire Tynan, Sadie Bost, Katherine Jennings, Abby Ragan

Laura Harper 1.0 51
6

Wake-Tipton

Kellianne Lunny, Megan Petty, Samantha Lane, Mekenzie Logan, Chelsea White

Catherine Tipton 1.0 44

Mixed Team Champions- Duplin County

 

 

Top Ten Individuals

Rank Name County/Team 3 High Rounds Score Average Score High Score Second High Score Total Score
1 Alyssa McCoy Duplin-McCoy 44 12.20 16 15 61
2 Jessica Reimer Gaston 27 6.60 15 7 33
3 Shelby Balmas Cabarrus 22 6.00 12 5 24
4 Sierra Everhart Wake-Lewey 22 4.50 9 8 27
5 Kellianne Lunny Wake-Tiptin 20 6.50 7 7 26
6 Abbi Burgess Alamance 15 3.60 6 5 18
7 Julia Bainbridge Alamance 14 3.40 8 3 17
8 Claire Tynan Cabarrus 12 2.75 6 4 11
9 Taylor Carmody Wake-Lewey 11 2.33 6 3 14
10 Natalie Owens Macon 8 2.00 4 3 8

Individuals are ranked in order by their three high score total (must compete in 3 rounds to be eligible for a high individual award). Ties are broken and recorded in this order on the tabulations program: average score, high score, second high score and then total score.

 

Mixed Division High Individual- Alyssa McCoy from Duplin County

 

 Senior Division

Team Results    

Rank County/Team/Team Members Coach Win/Loss Ratio Total Points Scored
1

Alamance

Mary Rezin, Cassandra Sigmon, Reagan Riddell, Caitlin Smith, Abby Andrews

Lindsey Riddell 100 102
2

Wake-Morgan

Ruth Huggins, Scout Biggs, Emma Carmichael, Sophia Metcalf, Sarah Johnson

Beth Morgan 2.5 102
3

Wake-Newton

Mary Miller, Zoe Hansen, Nicole Martin,

Emma McDonald, Zoe White

Lissy Newton 1.5 86
4

Union

Sarah Isley, Jessica Smith, Caitlin Gantt, Jenna Durnick

Angela Kaus 1.0 70
5

Chatham

Grace Connerly, Megan Downs, Kirsten Gregory, Taylor Cloer

Mary Dickerson 0.5 54
6

Wake-Mangum

Sarah Anne Mangum, Gulbike Yigit, Maggie Russell, Annie Asbill, Molly Roberts

Missy Mangum 0.5 34

Senior Team Champions- Alamance County

 

 

Top Ten Individuals

Rank Name County/Team 3 High Rounds Score Average Score High Score Second High Score Total Score
1 Mary Miller Wake-Newton 27 7.00 10 9 35
2 Ruth Huggins Wake-Morgan 26 5.57 9 9 39
3 Grace Connerly Chatham 25 8.33 11 9 25
4 Cassandra Sigmon Alamance 23 5.60 12 6 28
5 Scout Biggs Wake-Morgan 21 3.57 9 8 25
6 Abby Holsomback Granville 18 6.00 12 4 18
7 Sarah Anne Mangum Wake-Mangum 18 6.00 10 4 18
8 Jessica Smith Union 18 4.25 10 6 17
9 Zoe Hansen Wake-Newton 17 4.80 6 6 24
10 Caitlin Smith Alamance 17 3.60 8 7 18

Individuals are ranked in order by their three high score total (must compete in 3 rounds to be eligible for a high individual award). Ties are broken and recorded in this order on the tabulations program: average score, high score, second high score and then total score.

Senior High Individual- Mary Miller from Wake county

2017 NC State Hippology Contest Results

Junior Division

Top Ten Individuals- Judging Phase

Name Team Coach Total Judging Judging Rank
Raegan Shepherd Johnston-Gwaltney 3 Tori Gwaltney 193 1
Lilly Boone Nash-1 Coy Herbert 193 2
Sierra Everhart Wake-Lewey Jordan Lewey 190 3
Savannah Byrd Chatham Mary Dickerson 190 4
Emeline Gunther Union Jessica Schlueter 190 5
Elijah Sigmon Alamance-1 Lindsay Riddell 189 6
Abi Burgess Alamance-1 Lindsay Riddell 189 7
Hannah Mosakewicz Wake-Bishop Elsie Bishop 189 8
Sophia Hill Rowan-Christner Dana Christner 188 9
Olivia Haddock Harnett Karen Jones 188 10

Ties broken on:

1. High Overall

 2. High Exam/ID

 3. High Exam/ID + halter

 

Junior High Individual in Judging- Raegan Shepherd Johnston County

Top Ten Individuals- Exam/ID Phase

Name Team Coach Exam/ID Grand Total Exam/ID Rank
Madie Noblin Johnston-Gwaltney 3 Tori Gwaltney 260 1
Lauren Williams Catawba Cindy Boger 260 2
Maliha Shabeldeen Catawba Cindy Boger 260 3
Elijah Sigmon Alamance-1 Lindsay Riddell 256 4
Abi Burgess Alamance-1 Lindsay Riddell 256 5
Raegan Shepherd Johnston-Gwaltney 3 Tori Gwaltney 256 6
Kelly Grace Lewis Edgecombe-Cumpata- Individual Julie Cumpata 248 7
Abby Ragan Cabarrus Laura Harper 248 8
Kyra Worth Johnston-Gwaltney 2 Tori Gwaltney 244 9
Sierra Everhart Wake-Lewey Jordan Lewey 244 10

  Ties broken on

 1. Exam Score

 2. ID score

 3. Judging Total

 4. Class 1 (Halter Score)

 

Junior High Individual in Exam/ID- Madie Noblin Johnston County

 

Top Ten Individuals- Overall

Name Team Coach Grand Total Overall Rank
Raegan Shepherd Johnston-Gwaltney 3 Tori Gwaltney 449 1
Lauren Williams Catawba Cindy Boger 445 2
Elijah Sigmon Alamance-1 Lindsay Riddell 445 3
Abi Burgess Alamance-1 Lindsay Riddell 445 4
Madie Noblin Johnston-Gwaltney 3 Tori Gwaltney 442 5
Maliha Shabeldeen Catawba Cindy Boger 436 6
Sierra Everhart Wake-Lewey Jordan Lewey 434 7
Madison Rosenbaum Johnston-Gwaltney 3 Tori Gwaltney 418 8
Abby Ragan Cabarrus Laura Harper 416 9
Katherine Jennings Cabarrus Laura Harper 413 10

Junior Horseman of the Year- Raegan Shepherd Johnston County

Reserve Horseman of the Year- Lauren Williams Catawba County

Top Ten Teams- Overall

County/Team/Team Members Coach Team Score Rank

Johnston-Gwaltney 3

Raegan Shepherd, Madie Noblin, Madison Rosenbaum, Ally Clawson

Tori Gwaltney 1309 1

Alamance-1

Abi Burgess, Rebecca Rezin, Elijah Sigmon

Lindsay Riddell 1293 2

Catawba

Claire Boger, Lauren Williams, Maliha Shabeldeen, Kenzie Lee

Cindy Boger 1277 3

Johnston-Gwaltney 2

Casey Hiser, Kyra Worth, Emma Rose Church, Skyler Dunn

Tori Gwaltney 1148 4

Davie

Jesse Smid, Aryn Smid, Rebekah Walker

Hannah Elmore 1112 5

Cumberland-1

Stevie Neff-Sharum, Kaitlyn Keen, Adriana Nunnery, Olivia Juergens

Claudia McCauley 1108 6

Rowan-Christner

Tessa Christner, Sophia Hill, Skyler Christner, Faye Carol Shellhorn

Dana Christner 1097 7

Wake-Rush

Michaela Quinlan, Tessa Justus, Sally Bason

Brooke Rush 1091 8

Wake-Lewey

Sierra Everhart, Lucy Farrell, Calista Goddin, Blake Oeters

Jordan Lewey 1078 9

Cabarrus

Abby Ragan, Kimberly List, Katherine Jennings

Laura Harper 1076 10

Junior Hippology Champion Team- Johnston County

Senior Division

Top Ten Individuals- Judging Phase

Name Team Coach Judging Total Judging Rank
Grace Huneycutt Stanly-Individual Jessie Godwin 197 1
Grace Connerly Chatham Mary Dickerson 196 2
Michaela Vick Nash Coy Herbert 193 3
Cassandra Sigmon Alamance-1 Lindsay Riddell 191 4
Jenna Menetrier Gaston-Individual BJ Waelz 191 5
Shelby Balmas Cabarrus-Harper Laura Harper 189 6
Hannah Ford Union-2 Angela Kaus 189 7
Kayla Flynn Nash Coy Herbert 189 8
Saige Grande Johnston-2 Tori Gwaltney 189 9
Emma Carmichael Wake-Morgan 1 Beth Morgan 188 10

Ties broken on:

1. High Overall

 2. High Exam/ID

 3. High Exam/ID + halter

Senior High Individual in Judging- Grace Huneycutt Stanly County

Top Ten Individuals- Exam/ID Phase

Name Team Coach Exam/ID Total Exam/ID Rank
Cassandra Sigmon Alamance-1 Lindsay Riddell 220 1
Sarah Isley Union-1 Angela Kaus 216 2
Emma Carmichael Wake-Morgan 1 Beth Morgan 206 3
Michaela Vick Nash Coy Herbert 206 4
Grace Connerly Chatham Mary Dickerson 198 5
Mary Miller Wake-Newton Lissy Newton 192 6
Shelby Balmas Cabarrus-Harper Laura Harper 192 7
Caitlin Smith Alamance-1 Lindsay Riddell 184 8
Mary Rezin Alamance-2 Lindsay Riddell 184 9
Kathleen Kelley Wake-Lewey Jordan Lewey 178 10

Ties broken on

 1. Exam Score

 2. ID score

 3. Judging Total

 4. Class 1 (Halter Score)

Senior High Individual in Exam/ID- Cassandra Sigmon Alamance County

Top Ten Individuals- Overall

Name Team Coach Grand Total Overall Rank
Cassandra Sigmon Alamance-1 Lindsay Riddell 411 1
Sarah Isley Union-1 Angela Kaus 401 2
Michaela Vick Nash Coy Herbert 399 3
Grace Connerly Chatham Mary Dickerson 394 4
Emma Carmichael Wake-Morgan 1 Beth Morgan 394 5
Shelby Balmas Cabarrus-Harper Laura Harper 381 6
Mary Miller Wake-Newton Lissy Newton 373 7
Caitlin Smith Alamance-1 Lindsay Riddell 370 8
Alyssa McCoy Duplin-Individual Sherry McCoy 358 9
Kellianne Lunny Wake-Crouse Bill Crouse 355 10

Ties broken on

 1. Exam Score

 2. ID score

 3. Judging Total

 

Senior Horseman of the Year- Cassandra Sigmon Alamance County

Senior Reserve Horseman of the Year- Sarah Isley Union County

Senior Team Problem

Team/County Coach Total Score Rank
Granville Elizabeth Allyn 160 1
Wake-Newton Lissy Newton 158 2
Wake-Morgan 1 Beth Morgan 154 3
Wake-Crouse Bill Crouse 148 4
Chatham Mary Dickerson 127 5
Brunswick Elizabeth Jones 116 6

 

Senior Team Problem Champions- Granville County

Senior Team Overall

County/Team/Team Members Coach Team Grand Total Rank

Wake-Morgan 1

Emma Carmichael, Sarah Anne Mangum, Sophia Metcalf, Annie Asbill

Beth Morgan 1198 1

Union-1

Sarah Isley, Jessica Smith, Jenna Durnick, Caitlin Gantt

Angela Kaus 1154 2

Chatham

Grace Connerly, Taylor Cloer, Rachel Ponder, Leah Nelson

Mary Dickerson 1152 3

Wake-Newton

Mary Miller, Zoe Hansen, Nicole Martin, Emma McDonald

Lissy Newton 1145 4

Cabarrus-Harper

Shelby Balmas, Claire Tynan, Sadie Bost, Abigail Furr

Laura Harper 1141 5

Alamance-1

Cassandra Sigmon, Caitlin Smith, Reagan Riddell

Lindsay Riddell 1138 6

 

Senior Hippology Champion Team- Wake County

2016 NC State 4-H Horse Judging Contest Results

Junior Contest Scores

Individual High Point Scores

Halter

Rank Name County/Team Score
1 Madison Rosenbaum Johnston-Gwaltney 233
2 Abby Holsomback Granville-Individual 230
3 Cassandra Sigmon Alamance 229
4 Anna Roberson Chatham 228
5 Faith Waelz Gaston-Individual 228
6 Alayna Efland Union 225
7 Maddie Noblin Johnston-Gwaltney 221
8 Raegan Shepherd Johnston-Gwaltney 221
9 Caroline Vanhoy Stanly-Individual 221
10 Kaitlyn Keen Cumberland 221
Madison Rosenbaum- Jr. Halter High Ind. Johnston County

Madison Rosenbaum- Jr. Halter High Ind.
Johnston County

Performance

Rank Name County/Team Score
1 Micah Ellington Harnett 343
2 Megan Ellington Harnett 330
3 Victoria Smith Chatham 320
4 Addison Clark Johnston-Weeks 1 313
5 Caleigh Gantt Union-Individual 308
6 Cassandra Sigmon Alamance 308
7 Abby Holsomback Granville-Individual 306
8 Emma Grace Faggart Johnston-Weeks 1 302
9 Hannah Hagie Johnston-Weeks 1 301
10 Ally Clawson Johnston-Gwaltney 296

Reasons

Rank Name County/Team Score
1 Micah Ellington Harnett 89
2 Cassandra Sigmon Alamance 85
3 Reese Dombrowski Stanly-Individual 83
4 Madison Rosenbaum Johnston-Gwaltney 83
5 Faith Waelz Gaston-Individual 82
6 Megan Ellington Harnett 82
7 Victoria Smith Chatham 78
8 Elijah Sigmon Alamance 77
9 Emma Krashner Gaston-Individual 76
10 Kayla Amy Chatham 76

Overall

Rank Name County/Team Score
1 Micah Ellington Harnett 551
2 Megan Ellington Harnett 547
3 Cassandra Sigmon Alamance 537
4 Abby Holsomback Granville-Individual 536
5 Victoria Smith Chatham 522
6 Alayna Efland Union 514
7 Reese Dombrowski Stanly-Individual 511
8 Caleigh Gantt Union-Individual 510
9 Anna Roberson Chatham 507
10 Kayla Amy Chatham 506
Micah Ellington- High Jr. Performance, Reasons, and Overall Individual Harnett County

Micah Ellington- High Jr. Performance, Reasons, and Overall Individual Harnett County

Overall Junior Team

Rank County/Team Coach Score
1 Harnett- team members: Micah Ellington, Megan Ellington, Olivia Haddock, Alyssa Bibbens Karen Jones 1567
2 Chatham- team members: Anna Roberson, Kayla Amy, Victoria Smith Mary Dickerson 1535
3 Union- team members: Elena Hamilton, Alayna Efland, Hannah Williams, Elley Schleuter Debra Campbell 1513
4 Alamance- team members: Cassandra Sigmon, Elijah Sigmon, Abby Burgess Lindsay Riddell 1508
5 Cumberland- team members: Savannah Lindsey, Kaitlin Keen, Adriana Nunnery, Kaelen Hargett Claudia McCauley 1490
6 Johnston-Weeks 1- team members: Addison Clark, Zachery Schooley, Hannah Hagie, Emma Grace Faggart Natalie Weeks 1475
Harnett County- Champion Junior Team

Harnett County- Champion Junior Team

Senior Contest Scores

Individual High Point Scores

Halter

Rank Name County/Team Score
1 Grace Conerly Chatham-Individual 292
2 Sierra Simmerman Union 290
3 Katriana VonWindheim Wake 283
4 Emma Carmichael Wake 283
5 Kaylyn Gise Union 278
6 Peyton Carrington Wake-Individual 277
7 Grace Huneycutt Stanly 276
8 Sarah Isley Union 274
9 Claire Walker Davie-Individual 273
10 Jade Carpenter Lincoln 271

Performance

Rank Name County/Team Score
1 Kaylyn Gise Union 374
2 Erin Atkinson Lincoln 367
3 Grace Conerly Chatham-Individual 366
4 Jessica Reimer Gaston-Individual 358
5 Caitlin Smith Alamance-Individual 357
6 Carrie Kirby Rockingham 357
7 Sarah Isley Union 356
8 Jade Carpenter Lincoln 354
9 Emily Atkinson Lincoln 354
10 Katie Harkey Cabarrus 354
Kaylyn Gise- Sr. Performance High Individual, Union County

Kaylyn Gise- Sr. Performance High Individual, Union County

Reasons

Rank Name County/Team Score
1 Sierra Simmerman Union 180
2 Grace Conerly Chatham-Individual 180
3 Katriana VonWindheim Wake 179
4 Claire Walker Davie-Individual 174
5 Kaylyn Gise Union 172
6 Emma Carmichael Wake 171
7 Mary Miller Wake 168
8 Grace Huneycutt Stanly 166
9 Sarah Isley Union 165
10 Reagan Riddell Alamance-Individual 161
Sierra Simmerman- Sr. Reasons High Individual, Union County

Sierra Simmerman- Sr. Reasons High Individual, Union County

Overall

Rank Name County/Team Score
1 Grace Conerly Chatham-Individual 658
2 Kaylyn Gise Union 652
3 Katriana VonWindheim Wake 636
4 Emma Carmichael Wake 636
5 Sierra Simmerman Union 634
6 Sarah Isley Union 630
7 Jade Carpenter Lincoln 625
8 Jessica Reimer Gaston-Individual 625
9 Erin Atkinson Lincoln 623
10 Mary Miller Wake 621
Grace Conerly- Sr. Halter and Overall High Individual, Chatham County

Grace Conerly- Sr. Halter and Overall High Individual, Chatham County

Overall Senior Team

Rank County/Team Coach Score
1 Union- team members: Kaylyn Gise, Sarah Isley, Vaness Johnson, Sierra Simmeman Debra Campbell 1916
2 Wake- team members: Emma Carmichael, Mary Miller, Zoe Hansen, Katriana VonWindheim Eileen Miller 1893
3 Lincoln-team members: Erin Atkinson, Emily Atkinson, Megan Dellinger, Jade Carpenter Kellie Atkinson 1856
4 Cabarrus- team members: Katie Harkey, Sarah Williams, Alison Parker, Emily Parker Kristen Kaus 1769
5 Rockingham- team members: Carrie Kirby, Jamie Garner, Bailee Perkins Jessica Holland 1752
6 Rowan- team members: Hannah Barringer, Erin Christner, Alexandria Reinhardt Ann Furr 1699

Union County- Champion Senior Team

Union County- Champion Senior Team

2016 NC State 4-H Horsebowl Contest Results

Junior Division

High Scoring Individuals

County/Team First Name Last Name High Pts Total (3 rounds) RANK
Alamance-Sigmon Cassandra Sigmon 27 1
Wake-Newton Abby Hines 24 2
Alamance-Rezin Julia Bainbridge 21 3
Johnston-Noblin Madison Noblin 20 4
Johnston-Shepherd Raegan Shepherd 18 5
Cabarrus Marissa Hooker 17 6
Alamance-Rezin Abi Burgess 15 7
Moore Gina Gibbons 14 8
Wake-Peterson Annie Winter 14 9
Alamance-Sigmon Elijah Sigmon 13 10

*Ties broken on high average and round scores

High Junior Teams

Junior Team Champions- Alamance County

Junior Team Champions- Alamance County

County/Team Team Members Coach’s Name Rank
Alamance –Sigmon Cassandra Sigmon, Elijah Sigmon, Sophia Knudson, Ruth Mann Crystal Sigmon 1
Wake-Newton Sarah Anne Mangum, Abby Hines, Hadley Crawford, Molly Roberts, Jillian Collins Lissy Newton 2
Catawba Maliha Shabeldeen, Morgan Correll, Kenzie Lee, Lauren Williams, Claire Boger Cindy Boger 3
Wake-Peterson Emily Grace Swinson, Mariana Lundy, Sophie Bray, Annie Winter, Adi Rice Cindy Peterson 4
Alamance-Rezin Julia Bainbridge, Rebecca Rezin, Abi Burgess, Suzanna Bainbridge Kris Rezin 5
Cabarrus Marissa Hooker, Sadie Bost, Sam Russ, Danielle Weddle, Jocelyn Collins Deena Bost 6

 

Mixed Division

Mixed Division High Individual- Jamie Gillespie, Currituck County

Mixed Division High Individual- Jamie Gillespie, Currituck County

High Scoring Individuals

County/Team First Name Last Name High Pts Total (3 rounds) RANK
Currituck Jamie Gillespie 43 1
Onslow- Polaski Alyssa McCoy 33 2
Alleghany Gretchen Huysman 27 3
Union Jessica Smith 20 4
Burke Rachel Wood 14 5
Wake-Harrison Tessa Justus 12 6
Rockingham Laura Sheets 10 7
Wake-Harrison Regan Cella 10 8
Onslow-McCaulley Katy Polaski 9 9
Onslow-McCaulley Gillian Cobb 8 10

*Ties broken on high average and round scores

 

High Mixed Teams

Mixed Division Champions- Currituck County

Mixed Division Champions- Currituck County

County/Team Team Members Coach’s Name Rank
Currituck Jamie Gillespie, Kayden Warren, Josiah  Thomas, Houston Byrd, Hannah Thomas Tom Harrell 1
Alleghany Gretchen Huysman, Jessica Wyatt, Courtney Hash, Jackson Adams, Lenke Pasley Stacy Adams 2
Onslow-Polaski Alyssa McCoy, Landri Hoke, Lauren McCaulley-Rackley, Caleigh Chandler Morag Polaski 3
Wake-Harrison Regan Cella, Tessa Justus, Michaela Quinlan, Raynor Dail Maggie Harrison 4
Union Jessica Smith, Vanessa Johnson, Hannah Ford, Elley Schlueter, Daija Sams Amy Ford 5
Burke Rachel Wood, Cameron King, Katie Callahan, Courtney Clark Crosby Reed 6

Senior Division 

High Scoring Individuals

High Individual Senior Division- Sarah Isley, Union County

High Individual Senior Division- Sarah Isley, Union County

County/Team First Name Last Name High Pts Total (3 rounds) RANK
Union Sarah Isley 21 1
Rowan Micah Furr 17 2
Burke Pate Pollard 16 3
Chatham Julie Dickerson 15 4
Rockingham Genna Singer 15 5
Burke Alex Sinden 15 6
Alamance Mary Rezin 14 7
Rockingham Lauren Webster 13 8
Nash Michaela Vick 13 9
Union Meridith Wyte 13 10

*Ties broken on high average and round scores

 High Senior Teams

Senior Team Champions- Rowan County

Senior Team Champions- Rowan County

County/Team Team Members Coach’s Name Rank
Rowan Micah Furr, Erin Christner, Alexandria Reinhardt, Abby Kluttz, Hannah Barringer Ann Furr 1
Union Meridith Wyte, Sarah Isley, Logan Harris, Madison Dahl, Caitlin Gantt Angela Kaus 2
Chatham Julie Dickerson, Kirsten Gregory, Raegan Brinkman, Grace Connerly Mary Dickerson 3
Burke Pate Pollard, Alex Sinden, Burke Pollard, Caroline Sinden, Sidney Mull Bruce Sinden 4
Wake-Morgan Ruth Huggins, Anna Morgan, Scout Biggs, Courtney Barth, Ashley Dickerson Beth Morgan 5
Rockingham Lauren Webster, Amanda Jackman, Genna Singer, Dayana Wagemans Marla O’Neal 6

 2016 NC State 4-H Hippology Contest

Junior Division Results

Exam/ID High Junior Individuals

County/Team First Name Last Name Coach’s Name Exam/ID Total Exam/ID Rank
Alamance-1 Cassandra Sigmon Lindsay Riddell 260 1
Granville Abby Holsomback Elizabeth Allyn 252 2
Wake-Metcalf Emily Iannuzzi Mary Metcalf 252 3
Burke Rachel Wood Crosby Reed 248 4
Catawba Kenzie Lee Cindy Boger 248 5
Catawba Lauren Williams Cindy Boger 240 6
Wake-Individual Sierra Everhart Jordan Lewey 240 7
Johnston- 2 Madison Noblin Tori Gwaltney 236 8
Wake-Newton 1 Sarah Anne Mangum Lissy Newton 228 9
Alamance-1 Julia Bainbridge Lindsay Riddell 228 10

*Ties broken on Exam Score, ID Score, Judging Score (in that order)

Judging High Junior Individuals

High Individual Junior Judging- Hannah Moscawics, Wake County

High Individual Junior Judging- Hannah Moscawics, Wake County

County/Team First Name Last Name Coach’s Name Judging Total Judging Rank
Wake-Metcalf Hannah Mosacawics Mary Metcalf 197 1
Granville Abby Holsomback Elizabeth Allyn 196 2
Wake-Peterson 1 Emily Grace Swinson Cynthia Peterson 192 3
Wake-Newton 2 Molly Roberts Lissy Newton 192 4
McDowell Katelen Browning Lisa Mackay 191 5
Granville Alyssa King Elizabeth Allyn 189 6
Johnston- 2 Raegan Shepherd Tori Gwaltney 187 7
Johnston- 1 Holly Hart Tori Gwaltney 186 8
Nash Kelsey Palmer Coy Herbert 186 9
Nash Lilly Boone Coy Herbert 185 10

**Ties broken on Exam Score, ID Score, Overall Score (in that order)

 Overall High Junior Individuals

Junior Horseman of the Year- Abby Holsomback, Granville County

Junior Horseman of the Year- Abby Holsomback, Granville County

County/Team First Name Last Name Coach’s Name Overall Total Overall Rank
Granville Abby Holsomback Elizabeth Allyn 448 1
Alamance-1 Cassandra Sigmon Lindsay Riddell 437 2
Wake-Metcalf Emily Iannuzzi Mary Metcalf 431 3
Catawba Lauren Williams Cindy Boger 422 4
Wake-Individual Sierra Everhart Jordan Lewey 420 5
Johnston- 2 Madison Noblin Tori Gwaltney 419 6
Wake-Newton 1 Sarah Anne Mangum Lissy Newton 408 7
Burke Rachel Wood Crosby Reed 406 8
McDowell Katelen Browning Lisa Mackay 403 9
Edgecombe Kelly Grace Lewis Julie Cumpata 396 10

 

Overall High Junior Teams

County/Team Team Members Coach Score Rank
Alamance-1 Cassandra Sigmon, Elijah Sigmon, Julia Bainbridge, Abby Andrews Lindsay Riddell 1196 1
Catawba Kenzie Lee, Lauren Williams, Claire Boger, Maliha Shabeldeen Cindy Boger 1184 2
Johnston-2 Madison Noblin, Raegan Shepherd, Casey Hiser, Kyra Worth Tori Gwaltney 1153 3
Wake-Peterson 1 Emily Grace Swinson, Mariana Lundy, Sophie Bray, Annie Winter Cynthia Peterson 1147 4
Johnston-1 Isabella Illig, Holly Hart, Madison Rosenbaum, Ally Clawson Tori Gwaltney 1124 5
Wake-Metcalf Viktoria Gustafson, Hannah Mosacawics, Sophia Metcalf, Emily Iannuzzi Mary Metcalf 1119 6

 Senior Results

Exam/ID High Senior Individuals

High Exam/ID Senior Individual- Julie Dickerson, Chatham County

High Exam/ID Senior Individual- Julie Dickerson, Chatham County

County/Team First Name Last Name Score Rank
Chatham Julie Dickerson 246 1
Rowan Erin Christner 242 2
Union- Kaus 1 Sarah Isley 238 3
Burke Pate Pollard 230 4
Chatham Kirsten Gregory 228 5
Union- Kaus 1 Meridith Wyte 228 6
Nash-1 Michaela Vick 226 7
Burke Alex Sinden 226 8
Rowan Abby Kluttz 224 9
Wake-Morgan 1 Courtney Barth 222 10

*Ties broken on Exam Score, ID Score, Judging Score (in that order)

Judging High Senior Individuals

High Judging Senior Individual- Megan Downs, Johnston County

High Judging Senior Individual- Megan Downs, Johnston County

County/Team First Name Last Name Score Rank
Johnston-Individual Megan Downs 195 1
Union- Kaus 1 Logan Harris 195 2
Rockingham-Holland Jamie Garner 194 3
Rockingham-O’Neal Lauren Webster 193 4
Wake-Lewey Individual Rachel Smallwood 193 5
Wake-Harrison Mary Miller 192 6
Brunswick Rebekah Taylor 192 7
Nash-1 Donna Moseley 191 8
Burke-Individual Courtney Clark 191 9
Cumberland-Individual Ashlyn Johnson 191 10

*Ties broken on Exam Score, ID Score, Overall Score (in that order)

High Individual Senior Overall

Senior Horseman of the Year- Julie Dickerson, Chatham County

Senior Horseman of the Year- Julie Dickerson, Chatham County

Reserve Champion Senior Horseman of the Year- Erin Christner, Rowan County

Reserve Champion Senior Horseman of the Year- Erin Christner, Rowan County

County/Team First Name Last Name Score Rank
Chatham Julie Dickerson 436 1
Rowan Erin Christner 431 2
Union- Kaus 1 Sarah Isley 418 3
Chatham Kirsten Gregory 417 4
Union- Kaus 1 Meridith Wyte 416 5
Nash-1 Michaela Vick 416 6
Burke Pate Pollard 412 7
Burke Alex Sinden 412 8
Wake-Morgan 1 Courtney Barth 405 9
Johnston-Individual Megan Downs 399 10

*Ties broken on Exam Score, ID Score, Judging Score (in that order)

 Senior Team Problem

1st place Senior Team Problem- Rowan County

1st place Senior Team Problem- Rowan County

County/Team Coach’s Name Judge 1 Judge 2 Total Placing
Rowan Ann Furr 70 77 147 1
Rockingham-O’Neal Marla O’Neal 76 62.5 138.5 2
Wake-Harrison Maggie Harrison 71 66.5 137.5 3
Brunswick Elizabeth Jones 66 65 131 4
Nash-1 Coy Herbert 71 59.5 130.5 5
Union- Kaus 1 Angela Kaus 66.5 64 130.5 6

*Ties broken on Judge 1 score

 Senior Team Overall

Champion Senior Hippology Team- Chatham County

Champion Senior Hippology Team- Chatham County

County/Team Team Members Coach’s Name Team Score Team Problem Team Over All Team Rank
Chatham Julie Dickerson, Kirsten Gregory, Raegan Brinkman, Grace Connerly Mary Dickerson 1242 104 1346 1
Union- Kaus 1 Meridith Wyte, Jessica Smith, Sarah Isley, Logan Harris Angela Kaus 1191 130.5 1321.5 2
Wake-Morgan 1 Courtney Barth, Anna Morgan, Olivia Glass, Emma Carmichael Beth Morgan 1183 113 1296 3
Nash-1 Michaela Vick, Kaitlyn Blackwell, Lindsey Bennett Coy Herbert 1150 130.5 1280.5 4
Rockingham-O’Neal Lauren Webster, Amanda Jackman, Genna Singer, Dayana Wagemans Marla O’Neal 1131 138.5 1269.5 5
Burke Pate Pollard, Alex Sinden, Burke Pollard, Caroline Sinden Bruce Sinden 1178 89 1267 6

  2015 NC State 4-H Horsebowl Results

Junior Division

High Scoring Individuals

Rank First Name Last Name County/Team Score
1 Cassandra Sigmon Alamance 30
2 Caitlin Smith Alamance 23
3 Caroline Edwards Lenoir- Davis 19
4 Jessica Wyatt Alleghany 16
5 Bailie Tew Lenoir-Taylor 15
6 Jaysa Causby Rowan 12
7 Tessa Christner Rowan 11
8 Kaitlyn Johnson Lenoir-Taylor 10
9 Elijah Sigmon Alamance 8
10 Cassie Jones Lenoir-Taylor 8

Top Teams

 Rank County/Team  Coach
1 Alamance Allie Riddell
2 Lenoir-Taylor Tara Taylor
3 Alleghany Darlene Wyatt
4 Rowan Johanna Jones
5 Lenior-Davis Hope Davis
6 Wake-Peterson Cynthia Peterson

Mixed Division

High Scoring Individuals

Rank First Name Last Name County/Team Score
1 Callie Inscoe Catawba 41
2 Mary Miller Wake-Wolford 25
3 Alyssa McCoy Onslow 25
4 Grace Conerly Chatham 21
5 Kasey Boger Catawba 18
6 Reagan Riddell Alamance 16
7 Mary Rezin Alamance 14
8 Ruth Huggins Wake-Newton 13
9 Abby Hines Wake-Newton 12
10 Zoe Hansen Wake-Wolford 11

Top Teams

 Rank County/Team  Coach
1 Catawba Kate Littlefield
2 Alamance Lindsay Riddell
3 Chatham Mary Dickerson
4 Onslow Morag Polaski
5 Wake-Wolford Kendall Wolford
6 Wake-Newton Lissy Newton

Senior Division

High Scoring Individuals

Rank First Name Last Name County/Team Score
1 Sierra Simmerman Union 34
2 Pate Pollard Burke 30
3 Chloe Pacyna Wake-Morgan 24
4 Scout Biggs Wake-Morgan 21
5 Alex Sinden Burke 21
6 Laura Dickerson Chatham 20
7 Jennifer Choe Union 18
8 Jamie Gillespie Currituck 17
9 Genna Singer Rockingham 17
10 Erin Christner Rowan 17

Top Teams

Rank County/Team  Coach
1 Union Angela Kaus
2 Burke James Lamb
3 Chatham Harlie Cope
4 Wake-Morgan Beth Morgan
5 Rowan Ann Furr
6 Rockingham Marla O’Neal

 2015 NC State 4-H Hippology Contest

Senior Division- Exam/ID Top Ten Individuals

County/Team First Name Last Name Exam/ID Total Exam/ID Rank
Wake-Morgan 1 Chloe Pacyna 248 1
Union-Kaus Sierra Simmerman 246 2
Wake-Morgan 1 Sarah Morgan 236 3
Catawba-Individual Callie Inscoe 228 4
Rockingham Genna Singer 218 5
Wake-Morgan 1 Scout Biggs 218 6
Alamance Rachel Rezin 216 7
Alamance Alexandria Knudson 214 8
Wake-Morgan 1 Courtney Barth 214 9
Currituck-Individual Jamie Gillespie 210 10

Junior Division- Exam/ID Top Ten Individuals

County/Team First Name Last Name Exam/ID Total Exam/ID Rank
Wake-Wolford Mary Miller 276 1
Alamance-Riddell 1 Cassandra Sigmon 268 2
Wake-Lewey Deva Holliman 268 3
Granville-Individual Abby Holsomback 268 4
Wake-Wolford Zoe Hansen 264 5
Alamance-Riddell 1 Caitlin Smith 264 6
Edgecombe-Hlebak 1 Barrett Edison 260 7
Alamance-Riddell 1 Reagan Riddell 256 8
Wake-Lewey Sierra Everhart 256 9
Wake-Newton Sarah Anne Mangum 252 10

***Ties broken on:

1. High Exam Score

2. High ID Score

3. High Judging Score

Senior Team Problem Results

County/Team Coach Team Problem Total Score Rank
Union Angela Kaus 151 1
Wake-Morgan 1 Beth Morgan 146 2
Nash Coy Herbert 134 3
Chatham Mary Dickerson 126 4
Union Jessica Gise 125 5
Wake-Tipton Catherine Tipton 124 6

Junior Hippology Judging Top Ten Individuals

County/Team First Name Last Name Judging Total Judging Rank
Wake-Wolford Mary Miller 198 1
Johnston-Gwaltney 2 Holly Hart 198 2
Rockingham Jamie Garner 197 3
Chatham-Individual Grace Conerly 196 4
Chatham-Individual Raegan Brinkmann 195 5
Johnston-Gwaltney 1 Raegan Shepherd 195 6
Alamance-Riddell 2 Sophia Knudson 195 7
Cabarrus Marina Hooker 194 8
Rockingham Carrie Kirby 194 9
Stanly Sara Almond 194 10

***Ties broken on:

High Exam/ID Score

Senior Division- Hippology Judging Top Ten Individuals

County/Team First Name Last Name Judging Total Judging Rank
Union-Kaus Jennifer Choe 199 1
Nash Michaela Vick 199 2
Wake-Morgan 2 Emma Carmichael 199 3
Union-Gise Kaylyn Gise 198 4
Wake-Morgan 1 Courtney Barth 196 5
Wake-Morgan 3 Katrina Von Windheim 196 6
Cabarrus- Individual Shelby Balmas 196 7
Wake-Morgan 1 Scout Biggs 195 8
Chatham Julie Dickerson 195 9
Chatham Summer Brown 195 10

***Ties broken on:

High Exam/ID Score

Junior Overall Top Ten Individuals

County/Team First Name Last Name Exam/ID Total Judging Total Overall Total Overall Rank
Wake-Wolford Mary Miller 276 198 474 1
Granville-Individual Abby Holsomback 268 192 460 2
Alamance-Riddell 1 Cassandra Sigmon 268 178 446 3
Wake-Wolford Zoe Hansen 264 181 445 4
Wake-Newton Sarah Anne Mangum 252 192 444 5
Wake-Lewey Sierra Everhart 256 188 444 6
Chatham-Individual Grace Conerly 248 196 444 7
Chatham-Individual Raegan Brinkmann 248 195 443 8
Stanly-Individual Grace Huneycutt 248 189 437 9
Alamance-Riddell 1 Reagan Riddell 256 176 432 10

***Ties broken on:

1. High Exam Score

2. High ID Score

3. High Judging Score

Junior Division- Top Six Teams Overall

Team Name Coach High Three Scores Grand Total Rank
Alamance-Riddell 1 Lindsay Riddell 1278 1
Wake-Newton Lissy Newton 1266 2
Johnston- Gwaltney 2 Tori Gwaltney 1151 3
Johnston- Gwaltney 1 Tori Gwaltney 1144 4
Cabarrus Donna Parker 1122 5
Wake-Wolford Kendall Wolford 1087 6

Senior Division- Overall Top Ten Individuals

County/Team First Name Last Name Exam/ID Total Judging Total Overall Total Overall Rank
Union-Kaus Sierra Simmerman 246 189 435 1
Wake-Morgan 1 Sarah Morgan 236 193 429 2
Wake-Morgan 1 Chloe Pacyna 248 175 423 3
Wake-Morgan 1 Scout Biggs 218 195 413 4
Wake-Morgan 1 Courtney Barth 214 196 410 5
Chatham Julie Dickerson 206 195 401 6
Alamance Rachel Rezin 216 180 396 7
Union-Kaus Jennifer Choe 192 199 391 8
Alamance Alexandria Knudson 214 173 387 9
Wake-Lewey Kinsey Everhart 200 180 380 10

Senior Division- Top Six Teams Overall

County/Team Coach Team Problem Total Score High Three Scores Total Grand Total Rank
Wake-Morgan 1 Beth Morgan 146 1265 1411 1
Union Angela Kaus 151 1183 1334 2
Chatham Mary Dickerson 126 1119 1245 3
Alamance Lindsay Riddell 94 1150 1244 4
Wake-Morgan 2 Beth Morgan 96 1073 1169 5
Wake-Lewey Jordan Lewey 93 1057 1150 6

 

2015 NC State 4-H Horse Judging Contest Results

Junior Contest Scores

Individual High Point Scores

Halter

1 Grace Conerly Chatham-Individual 229
2 Mary Miller Wake-Wolford-Individual 224
3 Abby Holsomback Granville-Individual 224
4 Micah Ellington Harnett 220
5 Sara Almond Stanly 220
6 Zoe Hansen Wake-Wolford-Individual 217
7 Raegan Shepherd Johnston 217
8 Abby Hines Wake-Newton 213
9 Megan Ellington Harnett 212
10 Molly Roberts Wake-Newton 206

Performance

1 Reagan Riddell Alamance 318
2 Jillian Collins Wake-Newton 318
3 Zoe Hansen Wake-Wolford-Individual 307
4 Vanessa Johnson Union 306
5 Abby Holsomback Granville-Individual 306
6 Sara Almond Stanly 304
7 Grace Conerly Chatham-Individual 303
8 Molly Roberts Wake-Newton 302
9 Mary Miller Wake-Wolford-Individual 296
10 Grace Huneycutt Stanly-Individual 292


 Reasons

1 Grace Conerly Chatham-Individual 87
2 Mary Miller Wake-Wolford-Individual 81
3 Zoe Hansen Wake-Wolford-Individual 72
4 Reagan Riddell Alamance 70
5 Micah Ellington Harnett 70
6 Vanessa Johnson Union 68
7 Hadley Crawford Wake-Newton 68
8 Abby Holsomback Granville-Individual 66
9  Caroline Vanhoy Stanly  65
10  Julia Bainbridge Alamance  62

 Overall

1 Grace Conerly Chatham-Individual 532
2 Abby Holsomback Granville-Individual 530
3 Zoe Hansen Wake-Wolford-Individual 524
4 Sara Almond Stanly 524
5 Mary Miller Wake-Wolford-Individual 520
6 Reagan Riddell Alamance 520
7 Vanessa Johnson Union 508
8 Molly Roberts Wake-Newton 508
9 Raegan Shepherd Johnston 504
10 Caitlyn Smith Alamance 497

Team High Point Scores

 Halter

1 Harnett Karen Jones 631
2 Johnston Tori Gwaltney 618
3 Wake Lissy Newton 616
4 Alamance Sarah Holden 611
5 Stanly Jessie Godwin & Dustin Lunsford 607
6 Cabarrus Courtney & Jenny Lambroff 578
7 Union Debbie Campbell 520

 Performance

1 Wake Lissy Newton 889
2 Alamance Sarah Holden 877
3 Stanly Jessie Godwin & Dustin Lunsford 844
4 Johnston Tori Gwaltney 838
5 Harnett Karen Jones 809
6 Cabarrus Courtney & Jenny Lambroff 804
7 Union Debbie Campbell 791

Reasons

1 Alamance Sarah Holden 190
2 Wake-Newton Lissy Newton 190
3 Union Debbie Campbell 168
4 Harnett Karen Jones 163
5 Cabarrus Courtney & Jenny Lambroff 158
6 Johnston Tori Gwaltney 158
7 Stanly Jessie Godwin & Dustin Lunsford 155

Overall

1 Alamance Sarah Holden 1488
2 Wake-Newton Lissy Newton 1474
3 Johnston Tori Gwaltney 1456
4 Stanly Jessie Godwin & Dustin Lunsford 1441
5 Harnett Karen Jones 1440
6 Cabarrus Courtney & Jenny Lambroff 1380
7 Union Debbie Campbell 1311

 Senior Contest Scores

Individual High Point Scores

 Halter

1      Anna Ahlers           Wake                    290

2      Hannah Sather      Wake                    289

3      Sierra Simmerman  Union                   288

4      Shelby Balmas       Cabarrus              286

5      Savannah Banner  Gaston-Individual  285

6      Jessica Smith         Union                   282

7      Claire Walker         Davie-Individual   280

8      Kayln Gise             Union                   279

9      Michaela Vick         Nash-Individual    278

10   Emory Faison         Wake                    275

Performance

1      Michaela Vick        Nash-Individual    389

2      HannahSather     Wake                    383

3      Savannah Banner Gaston-Individual  376

4      Anna Ahlers          Wake                    375

5      Ruth Huggins       Wake-Individual   374

6      Shelby Balmas      Cabarrus              361

7      Emma Sergent      Cabarrus              361

8      Kayln Gise            Union                   361

9      Jessica Smith        Union                   358

10   Peyton Carrington  Wake                   356

Reasons

1      Anna Ahlers           Wake                    186

2      Hannah Sather      Wake                    186

3      Michaela Vick         Nash-Individual    177

4      Savannah Banner  Gaston-Individual  175

5      Shelby Balmas       Cabarrus              173

6      Sierra Simmerman  Union                   173

7      Ashley Oyler          NewHanover        168

8      Emma Sergent       Cabarrus              166

9      Ruth Huggins        Wake-Individual   166

10   Claire Walker         Davie-Individual   165

Overall

1      Hannah Sather      Wake                    672

2      MichaelaVick         Nash-Individual    667

3      Anna Ahlers           Wake                    665

4      Savannah Banner  Gaston-Individual  661

5      Shelby Balmas       Cabarrus              647

6      Ruth Huggins        Wake-Individual   643

7      Jessica Smith         Union                   640

8      Kayln Gise             Union                   640

9      Sierra Simmerman   Union                   639

10   Peyton Carrington Wake                    624

Team High Point Scores

 Halter

 1   Wake             Bill Crouse             854

2   Union             Debbie Campbell    849

3   Cabarrus        Harper & Lambroff            797

4   New Hanover  Kim Oyler               760

5   Brunswick      Benji Kirby             639

Performance

 1   Wake             Bill Crouse             1114

2   Union             Debbie Campbell    1070

3   Cabarrus        Harper & Lambroff            1060

4   NewHanover  Kim Oyler               1009

5   Brunswick      Benji Kirby             822

Reasons

 1   Wake             Bill Crouse             535

2   Union             Debbie Campbell    499

3   Cabarrus        Harper & Lambroff            496

4   New Hanover  Kim Oyler               456

5   Brunswick      Benji Kirby             241

 Overall

 1   Wake             Bill Crouse             1961

2   Union             Debbie Campbell    1919

3   Cabarrus        Harper & Lambroff            1857

4   New Hanover  Kim Oyler               1769

5   Brunswick      Benji Kirby               1461

2015 Communications Contest Results

Presentations

14-18

  Name County
1 Grace Law Cabarrus
2 Aurora Myers Halifax
3 Shelby Balmas Cabarrus
4 Rebekah Taylor Brunswick
5 Tesla Anderson McDowell

 Grace Law- 14-18 Presentation

11-13

  Name County
1 Allison Akers Granville
2 Ashley Dillon Guilford
3 Jessy-Kate Glenn Mitchell
4 Katelyn Browning McDowell
5 Katelyn Simkins Franklin
6 Victoria Bernash Union

 Allison Akers- 11-13 Presentation

9-10

  Name County
1 Hannah Broome Mecklenburg
2 Cayden Lowe Currituck
3 Caitlyn Dueschel McDowell

Hannah Broome 9-10 Presentation

Public Speaking

9-10

  Name County
1 Avery Johnson Lenoir

 Avery Johnson- 9-10 Public Speaking

11-13

  Name County
1 Kaitlyn Johnson Lenoir

Kaitlyn Johnson- 11-13 Public Speaking
14-18

  Name County
1 Jamie Gillespie Currituck
2 Audrey Myers Halifax

Jamie Gillespie- 14-18 Public Speaking

2015 Artistic Expression Contest Results

Junior Sewing

1 Michaela Quinlan Wake
2 Ella Holsomback Granville
3 Daisy Nichols Rockingham
4 Faith Waelz Gaston

Senior Sewing

1 Caroline Sinden Burke
2 Alex Sinden Burke
3 Reva Dandrow Union

Junior Craft

1 Annemarie Akers Granville
2 Allison Akers Granville
3 Mary Miller Wake
4 Emeline Gunther Union
5 Anna Roberson Chatham
6 Michaela Quinlan Wake
7 Owen Baldwin Rockingham
8 Hailey Anderson Granville
9 Brandon Downs Chatham

Senior Craft

1 Shelby Balmas Cabarrus
2 Micah Furr Rowan
3 Bailee Perkins Rockingham

Junior Drawing

1 Micah Ellington Harnett
2 Ella Braundel Johnston
3 Elena Hamilton Union
4 Allison Akers Granville
5 Skye Gatewood Rockingham
6 Abby Holsomback Granville
7 faith waelz Gaston
8 Caroline Lilly Camden
9 Molly Roberts Wake
10 Olivia Haddock Harnett

Senior Drawing

1 Kirsten Gregory Chatham
2 Mia Braundel Johnston
3 Sydney Marenick Rockingham
4 Abigail Gant Transylvania
5 Nicole Divers Harnett
6 Megan Merritt Sampson
7 Kaylyn Gise Union
8 Abby Kluttz Rowan
9 Kassidy Taylor Wayne
10 Shelby Balmas Cabarrus

Junior Digitally Altered Photography

1 Annemarie Akers Granville
2 Allison Akers Granville
3 Caroline Lucas Chatham
4 Ella Holsomback Granville
5 Abby Holsomback Granville

Senior Digitally Altered Photography

1 Kaylyn Gise Union
2 Cara Neely Rockingham
3 Alex Sinden Burke
4 Reva Dandrow Union
5 Sydney Marenick Rockingham

Junior Painting

1 Willow Gatewood Rockingham
2 Kendall Kennedy Union
3 Annie Winter Wake
4 Abby Holsomback Granville
5 Ella Holsomback Granville
6 Gracie Howell Rockingham
7 Skye Gatewood Rockingham
8 Elena Hamilton Union
9 Olivia Haddock Harnett

Senior Painting

1 Madison Dahl Union
2 Kassidy Taylor Wayne
3 Reva Dandrow Union
4 Sydney Marenick Rockingham
5 Shelby Balmas Cabarrus
6 Kaylyn Gise Union

Junior Photography

1 Abby Holsomback Granville
2 faith waelz Gaston
3 Katelen Browning McDowell
4 Michaela Quinlan Wake
5 Jeannie Ware Union
6 Grace Conerly Chatham
6 Sophia Williford Granville
7 Annemarie Akers Granville
8 Mary Miller Wake
9 Molly Roberts Wake
10 Sadie Bost Cabarrus

Senior Photography

1 Cara Neely Rockingham
2 Gracie Haynes Cabarrus
3 Sydney Marenick Rockingham
4 Grace Law Cabarrus
5 Maddie Edwards Chatham
6 Caroline Sinden Burke
7 Kaylyn Gise Union
8 Mia Braundel Johnston
9 Reva Dandrow Union
10 Madison Dahl Union

Junior Poster

1 Allison Akers Granville
2 Annemarie Akers Granville
2 Sophia Williford Granville
3 Annie Winter Wake
4 Mary Miller Wake
5 Abigail Bailey Cumberland

Senior Poster

1 Shelby Balmas Cabarrus
2 Kassidy Taylor Wayne

2015 Creative Writing Contest Results

Junior Essay

1 Allison Akers Granville
2 Ella Holsomback Granville

Senior Essay

1 Ashley Oyler New Hanover
2 Shelby Balmas Cabarrus
3 Peyton Carrington Wake

Junior Poetry

1 Ella Holsomback Granville
2 Abby Holsomback Granville
3 Micah Ellington Harnett
4 Nyx Siniard Transylvania
5 Natalie Tucker Rowan
6 Kyra Worth Johnston

Senior Poetry

1 Lauren Winslow Pasquotank
2 Kassidy Taylor Wayne
3 Shelby Balmas Cabarrus

Junior Short Story

1 Annie Winter Wake
2 Ella Holsomback Granville
3 Katelen Browning McDowell
4 Abby Holsomback Granville
5 Savannah Lindsey Cumberland
6 Mary Miller Wake

Senior Short Story

1 Chloe Pacyna Wake
2 Kaylyn Gise Union
3 Kassidy Taylor Wayne

2014 NC 4-H Horse Program Educational Contest Results

Horsebowl

Junior Division High Individuals

Name County Score
1 Barrett Edison Edgecombe 24
2 Jessica Smith Union B 20
3 Mary Miller Wake A 13*
4 Regan Riddell Alamance 13*
5 Mary Rezin Alamance 10
6 Lilly Sharples Wake A 9
7 Olivia Townsend Alleghany 8*
8 Chloe Ciucevich Union A 8*
9 Cassie Jones Lenoir 8*
10 Amber Joyner Edgecombe 8*

*Ties broken on high average score for the entire contest.

Junior Teams

  Team/County Coach
1 Alamance Allie Riddell
2 Edgecombe Lesa Walton
3 Wake A Lissy Newton
4 Union B Beth Dandrow
5 Johnston Taylor Knittel
6 McDowell Vickie Norman

Mixed Division High Individuals

Name County Score
1 Lindsay Burgess Transylvania A 25
2 Scout Biggs Wake B 24*
3 Alyssa McCoy Onslow 24*
4 Kinsey Everhart Wake A 17
5 Julie Dickerson Chatham 13**
6 Michaela Vick Nash 13**
7 Burke Pollard Burke 10*
8 Riley Parker Cabarrus 10*
9 Maddie Gutschmit Moore 9*
10 Grace Law Cabarrus 9*

*Ties broken on high average score for the entire contest.

**Ties broken on high average score for the entire contest.

Mixed Teams

  Team/County Coach
1 Wake B Libby Biggs
2 Wake A Paige Davis/Jordan Lewey
3 Onslow Sherry McCoy
4 Transylvania A Crystal Holden/Kara Frank
5 Cabarrus Laura Harper
6 Burke Robin Botelho

Senior Division High Individuals

Name County Score
1 Tori Gwaltney Johnston 39
2 Maddie Edwards Chatham 27
3 Megan Downs Johnston 25
4 Alexandria Knudson Alamance 22
5 Rachel Rezin Alamance 20
6 Jamie Gillespie Currituck 19
7 Sierra Simmerman Union 17
8 Sarah Morgan Wake B 16
9 Courtney Barth Wake B 16
10 Hannah Sather Wake A 15
  Team/County Coach
1 Johnston Lori Stroud
2 Alamance Lindsay Riddell
3 Wake B Beth Morgan
4 Burke James Lamb
5 Union Angela Kaus
6 Chatham Mary Dickerson


 

Hippology

Junior Individual Overall

Name County Score
1 Emory Faison Wake E 614
2 Grace Law Cabarrus 613
3 Deva Hollman Wake 605
4 Morgan Hooker Cabarrus 601
5 Lilly Sharples Wake 591*
6 Raven Colbert Nash 591*
7 Taylor Carmody Wake 573
8 Alyssa McCoy Onslow 572
9 Chloe Ciucevich Union A 571
10 Anne Mangum Wake 570

*Tie Broken on Exam

Junior Exam/ID Individual

Name County Score
1 Deva Hollman Wake 432
2 Emory Faison Wake E 432
3 Grace Law Cabarrus 428
4 Lilly Sharples Wake 420
5 Taylor Wake 416
6 Morgan Hooker Cabarrus 416
7 Mary Rezin Alamance 416
8 Alyssa McCoy Onslow 412
9 Raven Colbert Nash 408
10 Chloe Ciucevich Union A 408

Junior Judging Individual

1 Lisa Dickerson Chatham 188
2 Emma Carmicheal Wake D 186
3 Grace Law Cabarrus 185
4 Morgan Hooker Cabarrus 185
5 Raven Colbert Nash 183
6 Emory Faison Wake E 182*
7 Anne Mangum Wake 182*
8 Caitlin Smith Alamance 180
9 Lily Rowland Union A 177
10 Elena Granowsky Rockingham 176

*Tie Broken on Exam

Junior Teams Overall

County & Team Members Score
1 Wake (Lilly Sharples, Mary Miller, Anne Mangum, Jess Hair) 1701
2 Alamance (Mary Rezin, Reagan Riddell, Cassandra Sigmon, Caitlin Smith) 1647
3 Chatham (Lisa Dickerson, Raegan Brinkham, Grace Connerly, Elam Doyle) 1639
4 Cabarrus (Grace Law, Morgan Hooker, Marissa Hooker, Marina Hooker) 1606
5 Nash (Raven Colbert, Julia Williams, Stacie Winner, Kelsey Palmer) 1588
6 Onslow (Alyssa McCoy, Charity Milligan, Lauren Rackley) 1527

Senior Individual Overall

Name County Score
1 Anna Ahlers Wake C 720
2 Laura Dickerson Chatham 699
3 Katrina Barth Wake D 694
4 Chloe Pacyna Wake C 688
5 Sierra Simmerman Union 668
6 Mina Greenlee Johnston 661
7 Sarah Morgan Wake C 651
8 Rachel Rezin Alamance 650
9 Gretchen Haysman Alleghany 641
10 Kinsey Everhart Wake A 641

Senior Exam/ID

Name County Score
1 Anna Ahlers Wake C 528
2 Chloe Pacyna Wake C 513
3 Laura Dickerson Chatham 510
4 Sarah Morgan Wake C 507
5 Katrina Barth Wake D 501
6 Sierra Simmerman Union 486
7 Rachel Rezin Alamance 486
8 Mina Greenlee Johnston 483
9 Gretchen Haysman Alleghany 483
10 Tori Gwaltney Johnston 477

Senior Judging

1 Katrina Barth Wake D 193
2 Anna Ahlers Wake C 192*
3 Michaela Vick Nash 192*
4 Megan Downs Johnston 191
5 Laura Dickerson Chatham 189
6 Micah Furr Rowan 187*
7 Ryan Archer Guliford 187*
8 Sarah Page Steffens Wake B 185
9 Riley Parker Cabarrus 184
10 Sierra Simmerman Union 182

*Tie Broken on Exam

Senior Team Problem

County/Team Score
1 Johnston 167
2 Wake C 144.7
3 Union 139.7
4 Cabarrus 135
5 Wake D 127
6 Chatham 124.7

 

Senior Teams Overall

  County & Team Members Score
1 Wake C (Sarah Morgan, Anna Ahlers, Chloe Pacyna, Courtney Barth) 1183.7
2 Johnston (Tori Gwaltney, Mina Greenlee, Megan Downs) 1151
3 Union (Sierra Simmerman, Jennifer Choe, Meredith Wyte, Kaylyn Gise) 1125.7
4 Chatham (Laura Dickerson, Julie Dickerson, Kirsten Gregory, Rachel Powler) 1113.7
5 Alamance (Rachel Rezin, Alexandria Knudson, Allie Pickard) 1082.7
6 Transylvania (Hannah Lemel, Katie Franks, Lindsey Burgess) 1045.7

 

 

Horse Judging

Junior Team Overall

  Team/County Coach Score
1 Union A Debbie Campbell 1533
2 Johnston Lori Stroud 1437
3 Union B Debbie Campbell 1389
4 Edgecombe Jessica Hleback 1360

 

Junior High Halter Individuals

  Name County Score
1 Zane Gwaltney Johnston 229
2 Nicole Parrish Johnston 227
3 Meagan Parrish Johnston 226
4 Barret Edison Edgecombe 225
5 Jessica Wyatt Alleghany 213
6 Sarah Isley Union A 212
7 Grace Conerly Chatham 211
8 Abbie Wiencek Transylvania 206
9 Jessica Smith Union B 205*
10 Jamie Garner Rockingham 205*

*Ties broken on oral reasons scores.

Junior High Performance Individuals

  Name County Score
1 Chloe Ciucevich Union A 325
2 Lily Rowland Union A 320
3 Emily Oyler New Hanover 305
4 Reagan Brinkman Chatham 300
5 Abby Holsomback Granville 294
6 Reva Dandrow Union B 291
7 Grace Conerly Chatham 286
8 Jessica Smith Union B 282
9 Shade Wilbanks Union B 281
10 Jamie Garner Rockingham 279

 

Junior High Oral Reasons Individuals

Name County Score
1 Chloe Ciucevich Union A 80
2 Reagan Brinkman Chatham 78
3 Jessica Smith Union B 77
4 Lily Rowland Union A 76
5 Megan Parrish Johnston 73
6 Nicole Parrish Johnston 73
7 Grace Conerly Chatham 73
8 Emily Oyler New Hanover 70
9 Reagan Martin Johnston 69
10 Reva Dandrow Union B 64

Junior High Overall Individuals

Name County Score
1 Chloe Ciucevich Union A 529
2 Lily Rowland Union A 519
3 Emily Oyler New Hanover 500
4 Barret Edison Edgecombe 498
5 Grace Conerly Chatham 497
6 Reagan Brinkman Chatham 496
7 Abby Holsomback Granville 490
8 Jessica Smith Union B 487
9 Reva Dandrow Union B 485
10 Sarah Isley Union A 485

Senior High Halter Individuals

Name County Score
1 Michaela Vick Nash 282
2 Sierra Simmerman Union 273
3 Megan Downs Johnston 272
4 Katie Franks Transylvania 269
5 Taylor Knittel Johnston 265
6 Maddie Edwards Chatham 263
7 Claire Walker Davie 262
8 Meredith Wyte Union 261
9 Gretchen Huysman Alleghany 260
10 Mina Greenlee Johnston 259

 

Senior Performance Individuals

Name County Score
1 Emma Sergent Cabarrus 363
2 Mina Greenlee Johnston 360
3 Jamie Gillespie Currituck 359
4 Megan Downs Johnston 357
5 Taylor Knittel Johnston 354
6 Ruth Huggins Wake 353*
7 Hannah Lemel Transylvania 353*
8 Maddie Edwards Chatham 348*
9 Kaylyn Gise Union 348*
10 Scarlett Kennedy Wake 348*

*Ties broken on oral reasons scores.

Senior High Oral Reasons Individuals

Name County Score
1 Taylor Knittel Johnston 176
2 Michaela Vick Nash 174
3 Maddie Edwards Chatham 167*
4 Katie Franks Transylvania 167*
5 Megan Downs Johnston 166
6 Sierra Simmerman Union 165
7 Shelby Balmas Cabarrus 160
8 Claire Walker Davie 159
9 Maya Stafford Wake 157*
10 Emma Sergent Cabarrus 157*

*Ties broken on overall placings scores.

Senior High Overall Individuals

Name County Score
1 Megan Downs Johnston 629
2 Michaela Vick Nash 622
3 Taylor Knittel Johnston 619
4 Mina Greenlee Johnston 619
5 Maddie Edwards Chatham 611
6 Sierra Simmerman Union 610
7 Hannah Lemel Transylvania 608
8 Ruth Huggins Wake 605
9 Katie Franks Transylvania 604
10 Jamie Gillespie Currituck 601

Senior Team Overall

  Team/County Coach Score
1 Johnston Lori Stroud 1867
2 Wake Lissy Newton 1767
3 Union Debbie Campbell 1755
4 New Hanover Kim Oyler 1636

Artistic Expression Contest Results

Craft Junior

Name County
1 Nicole Parrish Johnston
2 Kate Maxwell Currituck
3 Lilly Sharples Wake
4 Daisy Nichols Rockingham
5 Megan Parrish Johnston
6 Madison Evans Union
7 Mary Miller Wake
8 Miriam Davenport Columbus
9 Gracie Howell Rockingham
10 Isaac Greeson Chatham

Craft Senior

  Name County
1 Kaylyn Gise Union
2 Amber Tichenor Union
3 Mina Nicole Greenlee Johnston
4 Sophia Sharp Catawba
5 Amanda Pace Wake

 

Digitally Altered Photography Junior

  Name County
1 Sydney Earp Wake
2 Abby Holsomback Granville
3 Caroline Lucas Cabarrus
4 Kate Maxwell Currituck
5 Jess Hair Wake
6 Michaela Quinlan Wake
7 Makayla Georgopoulos Wake
8 Isla Brownell Rockingham

 

Digitally Altered Photography Senior

  Name County
1 Scarlett Kennedy Wake
2 Kaylyn Gise Union
3 Sydney Marenick Rockingham
4 Mackenzie Swift Rockingham

 

Drawing Junior

  Name County
1 Willow Gatewood Rockingham
2 Elena Cothern Rockingham
3 Ella Braundel Wake
4 Miriam Davenport Columbus
5 Mia Braundel Wake
6 Abigail Gant Transylvania
7 Lauren Wensel Chatham
8 Haley Wensel Chatham
9 Michaela Palmer Cabarrus
10 Megan Parrish Johnston

 

Drawing Senior

  Name County
1 Gracie Haynes Cabarrus
2 Micah Furr Rowan
3 Sophia Sharp Catawba
4 Bailey Williams Cabarrus
5 Alison Pagliuca Carteret
6 D’Anna Dininny New Hanover
7 Kaylyn Gise Union

 

Painting Junior

  Name County
1 Maddison Dahl Union
2 Willow Gatewood Rockingham
3 Mary Elise Lindsay Wake
4 Chloe Ciucevich Union
5 Elena Cothern Rockingham
6 Madison Evans Union
7 Coby Fecher Orange
8 Reva Dandrow Union
9 Ella Nichols Rockingham
10 Kate Maxwell Currituck

 

Painting Senior

  Name County
1 D’Anna Dininny New Hanover
2 Kaylyn Gise Union
3 Sarah Campbell Orange
4 Bailey Williams Cabarrus

 

Photography Junior

  Name County
1 Cara Neely Rockingham
2 Abby Holsomback Granville
3 Kate Maxwell Currituck
4 Reva Dandrow Union
5 Lilly Sharples Wake
6 Daisy Nichols Rockingham
7 Kylie Bowden Beaufort
8 Miriam Davenport Columbus
9 Katelen Browning McDowell
10 Jess Hair Wake

 

Photography Senior

  Name County
1 Megan Downs Johnston
2 Kaylyn Gise Union
3 Amelia Perrin Orange
4 Delaney McArdle Orange
5 Allison Erceg Cabarrus
6 Katie Cozart Orange
7 Bailey Jordan Pamlico
8 Sierra Simmerman Union
9 Kayla Mirandi Cabarrus
10 Amber Tichenor Union

 

Poster Junior

  Name County
1 Michaela Quinlan Wake
2 Allison Akers Granville
3 Abby Holsomback Granville
4 Mary Miller Wake
5 Sophia Williford Granville
6 Lilly Sharples Wake
7 Megan Parrish Johnston
8 Jenna Nelson Orange
9 Lauren Bivins Rockingham
10 Karlie Wiggins Chatham

 

Poster Senior

  Name County
1 Sarah Campbell Orange
2 Shelby Balmas Cabarrus
3 Katherine French Rockingham
4 Micah Furr Rowan

 

Sewing Junior

  Name County
1 Abby Holsomback Granville
2 Michaela Quinlan Wake
3 Madison Evans Union
4 Skylar Oldham Orange
5 Reva Dandrow Union

 

Sewing Senior

  Name County
1 Caroline Sinden Burke
2 Alex Sinden Burke
3 Amber Tichenor Union

 

Creative Writing

Essay Junior

  Name County
1 Faith Wanicka Transylvania
2 Lilly Sharples Wake
3 Cara Neely Rockingham

 

Essay Senior

  Name County
1 Jamie Gillespie Currituck
2 Jamie Hauser Currituck
3 Meridith Wyte Union
4 Shelby Balmas Cabarrus

 

Short Story Junior

  Name County
1 Allison Akers Granville
2 Autumn Wanicka Transylvania
3 Jeannie Ware Union
4 Mary Miller Wake
5 Jenna Taylor Moore
6 Erin Engel Orange

 

Short Story Senior

  Name County
1 Sydney Marenick Rockingham

 

Poetry Junior

  Name County
1 Emeline Wilson Wake
2 Alaina Randolph Wake
3 Jess Hair Wake
4 Abby Holsonback Granville
5 Faith Wanicka Transylvania
6 Ashlyn Hanks Wake

 

Poetry Senior

  Name County
1 Harli Hanson Chatham
2 Sydney Marenick Rockingham
3 Shelby Balmas Cabarrus
4 Victoria Hume Chatham
5 Kalin Fraker Orange
6 Delaney McArdle Orange

 

Presentations

14-18

  Name County
1 Bradley Kay Polk
2 Katriana Von Windheim Wake
3 Mina Greenlee & Taylor Knittel Johnston

 

 

 

11-13

  Name County
1 Abby Holsomback Granville
2 Lydia Boerner Halifax
3 Allison Akers Granville

 

9-10

  Name County
1 Andrew Blevins Yadkin
2 Kendall Lanier Sampson
3 Kelly Lewis Edgecombe

Public Speaking

11-13

  Name County
1 Dalton Hauser Curritcuck
2 Kate Maxwell Currituck


14-18

  Name County
1 Alyssa Smith McDowell
2 Jamie Hauser Currituck

 

 

Written By

Photo of Lori StroudLori StroudExtension Asst. - Horse Husbandry (919) 515-5788 llstroud@ncsu.eduAnimal Science - NC State University
Was the information on this page helpful? Yes check No close